Jan Žižka

Petr Jákl chystá velkofilm Jan Žižka. Má jít o nejdražší film v historii české kinematografie

10. října 2017 v 9:36 | Týden.cz/ČTK/Zdeněk HJ

Petr Jákl chystá velkofilm Jan Žižka. Má jít o nejdražší film v historii české kinematografie

Režisér, producent a scenárista Petr Jákl připravuje velkofilm Jan Žižka, který údajně bude nejdražším projektem v historii české kinematografie. Autor hororu Ghoul a thrilleru Kajínek začne natáčet počátkem roku 2017 v České republice s mezinárodním obsazením.
Rozpočet připravovaného velkofilmu Petra Jákla o Janu Žižkovi se bude pohybovat ve stovkách milionů korun. K dosud nejnákladnějším snímkům ve střední Evropě patří koprodukční snímek Juraje Jakubiska Bathory, který měl rozpočet zhruba 328 milionů korun. V kinech ho zhlédlo 912 tisíc diváků.

Na snímku se podílí filmová agentura William Morris Endeavor, která zastupuje úspěšné hollywoodské projekty, jako jsou Vlk z Wall Street, Hanební pancharti, Kill Bill, Batman a další. Tato agentura zastupuje režiséry Quentina Tarantina, Ridleyho Scotta nebo Stevena Spielberga.
"Film o Janu Žižkovi, který je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět, a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie. To by mělo přilákat takzvané filmové turisty, ale i ty běžné, kteří ve filmu uvidí hrady a přírodu, za kterou stojí vycestovat," uvedl Jákl. Pro svůj film momentálně hledá stovky dospělých bojovníků a bojovnic včetně dětských bojovníků s prakem - práčat.
Budete točit na hradech, ale kde vezmete dobové zbraně?

Plno zbraní pro hlavní hrdiny budeme vyrábět a použijeme i ty, které už někde hrály. Ale moc toho není. Z Vávrova filmu, který natočil před 60 lety, se toho v barrandovském fundu zachovalo hrozně málo.
Vy jste se tam byl už podívat?

Ano, prošli jsme si to a našli nějaké obleky i zbraně. Kostýmy byly ušity z kvalitních nových látek a za ta léta chytily patinu, což bereme jako výhodu. Vezmeme si je jako doplňky. Když to člověk sestaví jinak, než to použito původně, tak to může být super.
No, hlavně aby se to líbilo historikům. Spolupracujete s nějakým?

Jaroslav Čechura, jeden z našich nejuznávanějších historiků, se mnou prochází scénář a dává mi informace o tom, jak co bylo a nebylo, co můžeme či nemůžeme použít. Takže historicky správné to bude, jen ten příběh Jana Žižky, takové to jeho pocitové, bude filmová fikce.
O čem váš scénář vypráví, jak bude vypadat příběh o Žižkovi ve vašem podání?

Kdybych to měl říct jednoduše, tak je to příběh člověka, který jde za něčím, čemu věří a čemu je ochoten přinést oběť. Jde o část jeho života z doby, kdy byl ještě mladý. Pro mě je ten film také o tom, jak se Žižka stane vojevůdcem, který nikdy nebyl poražen. Protože to se člověku nestane ze dne na den. To je díky zkušenostem, které nasbíral za života předtím.
Proč se Jákl rozhodl svůj další film věnovat právě Žižkovi? "Jan Žižka je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie," říká režisér.....a to samé tvrdí celé roky proti všem Husitská jízda!!!
Nastal čas povstat proti zdejší politické špíně !!! Nastal konec dohenestace Husitství, jejího odkazu a velkých našich vojevůdců jako byl i náš legendární neporažený hejtman Jan Žižka z Trocnova !! Musíme doufat, že se film povede a nebude moc nakažen Holywoodským plastovým Béčk-ovým trapným velikášstvím.
Musíme všichni doufat v úspěch a přejeme celému týmu kolem Petra Jákla hodně štěstí!!!
Jen malá připomínka pro režiséra Petra Jákla,.....aby divákům utkvěl v hlavě tento film a především bitevní scény, tak je potřeba důkladně podrobně věnovat několik sekvencí filmu detailním záběrům na devastující údery cepů a seky narovnaných kos, které právě dělají husity husity! Právě tyto dvě zemědělské zbraně jsou hlavním rozpoznávací dominantou bitev oproti běžným univerzálním středověkým bitvám (krom tedy vozové hradby a tarasnicím), které se běžně točí a které jsou počítačově fádní, nudné, neosobní bez napětí!!!Věnovat některé záběry detailní vřavě cepů s kosama udělá z filmu něco jiného!Věřte tomu, že ano!!!Možná se Husitská jízda zůčastní natáčení některých scén,....máme skladem jeden husitský placní vůz v Obědovicích. Držíme palce husitům!

Jízdě zdar!!
Za HJ-HR
Zdeněk

Jaký byl vojevůdce Jan Žižka z Trocnova

20. května 2016 v 14:53 | Zdeněk
Podle mého a mnoha jiných lidí to byl především schopný vojenský taktik, uměl číst v terénu, nebál se rozhodovat pod tlakem událostí na bojišti v nevýhodné situaci, nepropadal panice, vedl svůj lid s jistotou vůdce, s kterou se musí člověk narodit ! Byl to člověk čestný, odvážný, upřímný, ale tvrdý k těm/tomu, kdo rozvracel vojesnský řád a pořádek v husitské společnosti, polní armádě nebo vytvářel anarchii jako Adamité atd.!! Byl to veleúspěšný vojevůdce středověku, který opovrhoval se obohacovat hmotnými statky !!! Mohl to činit jako další hejtmani nebo katoličtí páni,šlechtici v těchto dobách!Vyhrál mnoho bitev, šarvátek, bezejmených půtek a neobohacoval se a nekradl!Až neuvěřitelné na tehdejší dobu!!A neudělal to, ikdyž měl ze všech šanci největší a nikdo by určitě neprotestoval!!Proč to nedělal? Měl naprostou nespornou autoritu u všech válčících stran!!Proč, protože měl čest, která tak hodně chybí v dnešní době skoro u všech politiků (kteří mají suplovat novodobé vůdce)!!!Není vlastně žádného podobného vůdce národa za, kterým by člověk šel do ohně !! Český vojevůdce všech dob Jan Žižka z Trocnova a Kalicha žádnou svou bitvu neprohrál !!!Neporazil jej Císař Zikmund Lucemburský ani zdejší Panská jednota společně se zahraniční armádou sponzorovanou jako vždy Římem - Papežem (skrz Mohučské, Kolínské nebo Trevírské arcibiskupství atd.) !! Tehdejší svět uctíval Jana Žižku jako nikoho jiného !!Nebylo mu rovného v tehdejších těžkých časech,,Proti všem"...proti celé Evropě.
V té době samozřejmě byla ještě jedna, jediná osobnost...sice již nežijící, která měla ovšem ještě větší odezvu u prostého lidu a to duchovní již kultovní osobnost Jan Hus !!! Jan Žižka byl tvrdý vůdce, který skoro nikdy neodpouštěl nepřátelům kalicha. Jan Žižka se choval až na jeden jediný případ v souladu s kodexem cti správného vojevůdce a dokonalého rytíře.Jeho vzory byli Jozue, Juda Makabejský a Alexandr Makedonský.Když město otevřelo své brány bez boje,kapitulovalo, nesměl se jeho obyvatelům zkřivit vlas! Jen jednou si sám Žižka uvědomil nečestné chování a to roku 1422 při dobytí Německého Brodu. sám sobě přiznal, že zhřešil v této situaci. Dobytí se proměnilo v následný masakr Zikmundovi vojesnké posádky a obyvatel Německého Brodu. Málokdy si podobně veleúspěšný vojevůdce sám sobě přizná, že udělal něco špatného a uznal chybu. V tehdejším světě nebo v předchozím čase i později podobných masakrů stávalo tisíce a tisíce. Od Kžížových výprav/kruciát do Svaté země, dobytí Jaruzaléma nebo ve například staleté válce Růží mezi Francií a Anglií.To samé platilo při řádění Švédských armád v Evropě v Třicetileté válce atd a atd.Těchto podobných masakrů se odehrávalo od nepaměti co člověk je člověkem.Osmanské a Arabské války jsou úplně jiná kapitola podobných masakrů a zmarněných životů ve jménu nějakého boha!A už vůbec nelze pochopit ze současného moderního pohledu život, bitvy, masakry, otroctví ve starověku atd., kde lidský život, především otroků,žen,dětí nic neznamenal. Každopádně špinění,překrucování a znevažování Husitské revoluce, jejího odkazu, husitských osobností dokáži především sami Češi !!!!Francouz na rozdíl od Čecha svou Velkou francouzskou revoluci, Napoleoná nehaní a neničí, neupravuje svou historii !Proč?Je to jiná mentalita a nenechají si překrucovat své dějiny !!Češi ovšem ano!! A to je právě rozdíl v národech. Češi dokáží sami sebe pošpinit dokonale a často zrazují a slouží jiným-cizím zájmům než svému národu!!Zde je pro čtenáře například www odkaz na Světla a stíny husitství: http://husitstvi.cz/clanky/svetla-a-stiny-husitstvi/

Jan Žižka z Trocnova pod palbou špinění

9. dubna 2014 v 10:44 | Zdeněk
"Podal jsi mi štít své spásy, tvoje pravice mě podepírá, tvá mírnost mé síly rozmnožila."

Jan Žižka patří k nejdůležitějším představitelům husitské revoluce a zároveň
k nejznámějším osobnostem českých dějin. V české historické paměti zůstal
zapsán jako symbol válečnické zdatnosti a boje proti cizím uchvatitelům. Je
pokládán za tvůrce husitské vojenské taktiky, založené na obraně s využitím vozové
hradby, upraveného zemědělského nářadí a šikovného vnímavého využítí okolního terénu v boji s velkou přesilou vždy dobře vyzbrojených nepřátel.
V dnešní době se dost často v různých časopisech a Tv pořadech poukazuje na Žižkovo chování, velení,sexuální orientaci (v dnešní době hodně veřejně zdůrazňováno).
Vždy mě zajímalo, proč jsou tito lidé puzeni tak neodolatelnou touhou za každou cenu a hrubým způsobem pohanět právě tyto představitele našich dějin a tvářit se při tom, že se jedná o historické "důkazy".To je případ Berwidův.Jan Berwid-Buquoy ve své neomezené hlouposti a snaze po provokacích rád spojoval/spojuje významné osobnosti s homosexualitou.Touha po senzaci, která je dnes hodně vyhledávána a žádána je asi neodolatelné lákadlo.Přikládám několik odkazů pro informaci.

Dalším dobře zvládnutým těžkým úkolem Jana Žižky a jeho hejtmanů bylo secvičit a vyzbrojit nekvalifikované, nevzdělané civilní obyvatelstvo a vytvořit z něj pokud možno nějaký vojenský, polovojenský ucelený funkční útvar/tvar!!Bylo potřeba dát celému seskupení různých lidí řád a pořádek!!Například umět dobře přecházet z pochodového volného tvaru do bojové sestavy/obranné hradby atd.Aby vše uvedené fungovalo musel být naprostý pořádek a poslušnost!To se jistě neobešlo bez tvrdých kázeňských trestů pro ty, kteří porušovali kázeň a pořádek v táboře nebo v samotné bitvě.V tehdejších dobách neměl obyčejný lidský život valnou hodnotu.Už vůbec ne životy starců,dětí a žen!!Středověk poskytoval tvrdý život tehdejší společnosti.Bezpečnost, pořádek, dokázal ochránit jedině pevný řád a pořádek!Což se husitům povedlo a fungovalo.Dost často se stávalo, že součástí bitvy byla i velká skupina žen a dětí na straně husitů.Celého přesunu nebo boje se někdy účastnila i celá rodina bojovníka.Což mohlo někdy znesnadňovat, brzdit a komplikovat boj,manévry,atd.Nebo také naopak tato vědomost, že za vozem je vaše rodina mohla husitského bojovníka vyprovokovat k většímu odhodlání k boji a vytrvalosti.Protože věděl, že pokud padne v boji nebo se vzdá, bude jeho rodina nepřítelem následně zmasakrována jako kacíři.Bohužel, z dnešního pohledu byl náboženský katolický fanatismus ve středověku hrůzostrašný!!Vraždění ve jménu kříže po celém světě přinesl milióny zabitých lidí (od různých křížových výprav/kruciát, vyvraždění indiánů až po hony na čarodějnice po celé Evropě atd a atd).Tehdejší církev se množstvím zabitých lidí po minulá staletí levou zadní co do počtu obětí vyrovná nacismu a komunismu.Samozřejmě i církev(především Vatikán) se reformuje a v dnešní době již nemá naštěstí pro svět otěže válek, výprav v ruce, ale to ji jistě neomlouvá co prováděla po celá staletí s lidma s jiným názorem,náboženstvím atd.
Bohužel, zase jen češi si dokáží své historické osobnosti pošpinit, zneuctít a zesměšnit !!
Toto nám jde velice dobře v dnešní době pseudo demokracie !!!Dnešní politici (i pod vlivem katolické církve na Hradě) dávají těmto jevům velký prostor a průchod.Ve školách se téma husitství jen tak lehce obecně přeběhne za jednu hodinu bez hlubšího zamyšlení a rozboru této historické události.Proč?Protože samotní učitelé jsou zmateni současným výkladem husictví ze strany ministerstva školství.Všude se šíří dezinformace, zlehčování a význam tohoto období atd.Husictví je v dnešní době sprosté slovo.Nikdo z učitelů nechce riskovat problém od státu, některých rodičů a jiných institucí pranýřování.Spousty těchto dezinformací vypouští ti, kterým husictví vadilo a odkrylo špínu tehdejšího jejich chování.Bohužel, stokrát řečená leš nebo polopravda se časem stává pravdou.Je to účelové a funguje to.Navíc současný prelát ovládá Tv, tisk, rádia a část politiků.
Je to naše tradiční česká zvláštnost sám sebe ponížit a zesměšnit. Poslední roky převzala otěže opět katolická církev, která znovu deformuje,dezinformuje informace o husitství a vypouští nenápadně rozporuplné informace.Normální člověk v dnešní době nemá čas řešit zda to je nebo není pravda.Dnešní člověk má starosti aby přežil v tomto korupčním státě, natož řešit Žižku.
Něco podobného není myslitelné např. v Irsku, USA, Anglii, kde si svých předků váží.Jsou nedoktnutelní.Například v Irsku, kde jsem žil a pracoval jsou na své historické události všichni hrdí, ikdyž jsou ty prapůvodní ranné historické události zaznamenány převážně v bájích,pověstech (ústní podoba).Irové se je nesnaží předělat,vyvrátit, zesměšnit a ponížit.Proč by to Irsko dělalo?Proč proboha?Ikdyž jsou jejich ranné keltské dějiny známé především v ústním podání, tak věří , že vychází tyto informace z určitých skutečných událostí, které samozřejmě uběhlá staletí přikrášlila!Ale to je skoro v každém státě nebo kultůře!Jen češi drží prim v překrucování svých dějin.Komu se chceme zavděčit?Vatikánu, současnému obtloustlému nenažranému českému katolickému prelátu?Sprostá slova jsou dnes v Tv, ve školách,u politiků např. Jan Hus (erotoman,pomatenec,anarchista), Jan Žižka(první komouš,buzerant co jen ničil), Jan Ámos Komenský (politruk,emigrant), husiti(komunisti,negramotní partyzání s AK-47) atd a atd.Jak může někdou soudit z dnešního pododlného bezpečného teplého domova od svého PC,laptopu, tu sociální chudobu,beznaděj,bezprávnost, kterou prožíval obyčejný člověk, bezemek v patnáctém století v Českém království!!Normální člověk prostě a jednoduše toužil po lepším životě, alespoň o trochu světlejším říctku.
Bohužel v době středověku si pravdu, kus jídla, kus malé pravdy, kus malého políčka musel každý vybojovat silou, korupcí nebo penězma.Převahu měl ten kdo používal lepší informace, technologie a vojenskou sílu.Drtivá převaha byla tedy na straně katolické církve, která zneužívala hrozným způsobem monopol na území Evropy proti chudým lidem bez vzdělání, proti lidem s jiným vyznáním, jiným názorem, vědcům(např.Giordano Bruno,Galileo Galilei),teologům. myslitelům atd!!!Ten, kdo měl jiný pohled na svět byl upálen a označen za kacíře!!Upálení Giordano Bruna se stalo symbolem násilného útlaku svobodného vědeckého bádání katolickou církví a Bruno se stal jedním z jeho symbolů a jedním z idolů volnomyšlenkářů.Je to lidské a demokratické z dnešního pohledu, pokud takhle jednoduše položím tuto otázku?Takhle jednoduše nelze tedy pošpinit,překroutit ani husitství z dnešního pohledu.Sama církev, (především její vrcholní představitelé) v té době hrubě nechutně porušovala to co sama kázala!!Není tedy divu, že se lid postavil tomuto zlořádu se zbraní v ruce a chtěl změnit svou jinak beznadějnou budoucnost!!Cítil malou naději na změnu svého nuzného života, který doposud nemohl změnit a ovlinit!!!Tehdejší svět zužovala válka za válkou,křížová výprava za výpravou, náboženský teror a fanatismus, který bez slitování likvidoval vše co mu stálo v cestě!!Z dnešního pohledu je úžasné až heroické, když se v počátku husitské revoluce postavila malá skupina obyvatel celému zkorumpovanému prohnilému státnímu a náboženskému systému, ikdyž drtivá převaha všeho byla na straně církve a šlechty.A práve v této kritické situaci českého národa vynikl vojevůdce nad všemi, hejtman Jan Žižka z Trocnova a pomohl pohnout s beznadějí tehdejších lidí pod vládou krutého nespravedlivého systému.Obdivuhodné!Pokud by měla amerika svého Žižku, tak jej mají na bankovce, dopisní známce a každé dva roky se točí o něm béčkový film a každých desel tel Holywoodský velkofim a po celém území USA by byla mega centra,muzea(historical centers, museums) atd a atd.Proč si češi ničí a překrucují svou historii?Je to tak nepochopitelné, že se tehdejší lidská beznaděj postavila,, PROTI VŠEM".

Kronika o Janu Žižkovi

15. srpna 2008 v 12:51 | Autor Kroniky není znám
Když se jest psalo léta od narozenie syna Božieho 1410, povstal jest tehdy mistr Jan Hus i jal se kázati a lid tuze z hřiechuov trestati. Tehdy duchovni lid velice jeho jest chválil, řkúce, že duch Božie z něho mluví. A když se pak jal kázati na kněžstvo, dotýkaje najvyššího papeže až do najmenšího kněze, i na jich pýchu i na lakomstvie, na svatokupecstvie i na kuběnářstvie, a aby kněží světsky nepanovali a zbožie nedržali, a také jest kázal, že má tělo Božie a krev Boží pod oboji zpuosobú rozdávána býti lidu obecnému, tehdy se jest kněžstvo proti němu zbúřilo, a řkúce, že jest veň již ďábel vstúpil a že jest kacieř. A to se dálo v královstvie českém za krále Vácslava, syna ciesaře Karla, a za arcibiskupa kněze Zbynka.

A když se jest psalo léta 1415, tehdy jest sbor knězstva najvyššího obeslal mistra Jana Husi, aby k nim jel za glejtem do Konstancí; a on jel s mistrem Jeronymem za glejtem krále Zigmundovým, krále uherského. A když jest do Konstancie přijel a někteří páni s ním čeští, tu jsú jej v Konstanci jali, a knězstva zbavivše, najvyšší knězstvo na smrt jsú ho odsoudili. A při tom odsuzovánie král Zigmund seděl na soudě, a jsa glajtovníkem. I kázali jsú jeho upáliti i mistra Jeronyma také, ale po roce po něm. A to se stalo za arcibiskupa kněze Konráda.

A když se jest takový skutek stal, tehdy jsú se Čechové i Moravané proto velmi zbúřili a kněžie mnozí v Praze i jinde v Čechách i v Moravě po mnohých městech jali se rozdávati těla a krve Božie pod obojí zpuosobú lidu obecnému. A vzeli jsú tělo Božie v monstranci a za obyčej chodili jsú zástupové za tělem Božiem, chváléce Boha. A když jest lid obecný přijímal pod obojí zpuosobú tělo a krev Božie, tehdy jsú jim přezděli jedni "husi", někteří "wiglefi" a jiní "kacíři". A tehdy se potom lid duchovni i světský na dvé dělil, jedni s jednú stranú kněží a druzí s druhú. I jeli sú se haněti, až jest tomu král nemohl nic učiniti.

A když jest král odjel z Prahy na Nový Hrad, tehdy kněží s Božím tělem s velikým zástupem šli od sv. Štěpána mimo rathúz Nového Města. Tehdy někto lučil s rathúzu kamenem na kněze, a zástup lidu proto se jest zbúřil, a řkúce: "Ted nám na Božie tělo i na kněze házejí.". I obořil se jest zástup k rathúzu a dobyli jsú ho šturmem a konšely jsú doluov smetali a zbili.

Tehdy když jsú ty noviny krále došly, velikým hořem šlak jej těžký napadl, i umřel jest král Vácslav. A tehdy jsú se v Praze velmi na kněží a na mnichy i na Němce rozlítili a hnali jsú jě ven, a druzi jsú sami ven utekli. Neb jsú v ta doby obecně Němci na radě byli i na úřadiech. A tak pro takovú velikú búři páni nesměli jsú krále Vácslava mrtvého zjevně skrze Prahu vézti, než tajně a skrytě vezli jsú jej na hrad k svatému Vácslavu. A tu jest ležel několiko neděl nepochován, neb se jest byl kázal na Zbraslavi pochovati v klášteře. Tehdy jsú jej páni opět tajně v noci poslali na Zbraslav, aby jej mniši pochovali, a tu jest byl pochován.

Potom jest král Zigmund Uherský, bratr krále Vácslava, přijel do Brna i obeslal pány české i moravské, Pražany i jiné k zákonu Božiemu příchylné. A když jsú tam přijeli, tehdy se jest jich přitom zeptal: "Oč stojíte, že se tak búříte ?" Čechové a Moravané ze spolka jsú králi pověděli: "Stojíme o čtyři kusy. Najprvé, aby tělo Božie a krev Božie lidu obecnému rozdávána byla. Druhé, aby zjevní hříchové stavováni byli. Třetie, aby slovo Božie svobodně kázáno bylo. Čtvrté, aby kněží světsky nepanovali a zbožie nedržali". Tehdy jest král řekl o tělu Božím a krvi: "Toť jest prvé bylo a ještěť má býti." I otázal se Pražan, řka: "Když já přijedu do Čech, pustíte-li mě do Prahy?"" Tehdy jsú řekli Pražané králi: "Nebudeš-li chtieti branú vjeti, ale chcemeť zed za honu položiti, aby jel jako pán." Tehdy řekl jim král: "Vybeřtež všecky řetězy z ulic a neste Staroměští na hrad sv. Vácslava a Novoměští na Vyšehrad." To sú Pražané učinili.

Tehdy toho léta papež kříž jest vydal na Čechy, že jsú kacieři, kdež tělo a krev Božie přijímají, a dal odpustky, ktož by takového Čecha zabil neb kterakkolivěk zahubil, že jest hřiechuov i muk prázden. I počali lidi bíti i rozličnú smrtí hubiti.

Tehdy povstal jeden Čech z řádu rytieřského velmi udatný, jednooký, jménem Žižka, z Boží milosti. I povstal zhuoru i táhl vojensky polem na ty, ktož jest nepřijímal těla Božieho a krve Boží pod obojí zpuosobú; tohoť jest byl nepřítel a také jeho za kacieře jměl.

I tak se jest strana proti straně zazlila, kteráž strana přemohla, ta jest ukrutně bez milosti zamordovala neb zapálila neb rozličnú smrtí zahubila, leč koho sám Buoh ráčil zachovati, ten živ zuostal. A zvláště Němci Čechy hubili a Čechové Němce. A ta jest válka stála ukrutně XIV let.

A Žižka i jiní Čechové vždy polem leželi v Čechách i v jiných zemiech, bojujíce o Boží zákon. Tehdy jsú pak dobyli Sazemina Oustí a odtud jsú dobyli Hradiště i osadili jsú hrad i horu i přezděli jsú městu Tábor. A Žižka jest táhl vojensky po zemi, hraduov a měst dobývaje. A časté bitvy s silnými nepřátely mieval, avšak jest nikdy pole neztratil.

A potom jest král Zigmund Uherský táhl do Čech z Uher na Vratislav. Tu jest kázal jednoho měštěnína pražského koňmi smýkati, a že se má též jiným Čechuom kacieřuom díti. Tehdy zvěděvše to Pražané, kdež byl jeden řetěz prvé, tu udělali dva a zavřeli se proti němu.

A král osadil mnohým rytieřstvem Vyšehrad a hrad sv. Vácslava proti Pražanuom. A když to Žižka uslyšel, hned také osadil Vítkovu horu proti králi a přezděli hradu tomu Žižkov.

Tehdy král uherský přitáhl jest vojensky i položil se na Zbraslavi; a Žižka s Pražany obehnal hrad sv. Vácslava. A tu se jest rytieřstvo statečně bránilo, ale hlad sú veliký měli, až jsú již žito vaříce jedli. A král zvěděv, že by již hrad hladem dáti musili, i táhl jest s velikým vojskem, aby je retoval aneb jim špíže dodal. A nětco jest Žižkova lidu porazil, ješto jsú byli z vojska z vozuov utekli; a tak jest Pražany ot hradu odbil.

A tehdy jest přitáhl rakúský vejvoda, míšenský markrabie i jiná mnohá kniežata s množstvím rytieřstvem králi na pomoc. I táhl jest král i položil se před Prahú, a tu jsú krále korunovali na hradě sv. Vácslava. A tu také mnoho Němcuov na rytieřstvo pasováno.

Potom jsú táhli k Žižkovu hradu, aby ho dobyli. A když jsú šturmovali, tehdy když Žižkovi velmi těžko bylo, kněz s Božím tělem pojide z Prahy, a Němci jsú strachem hlavy lámali i s koňmi utiekajíc, skákali shuory doluov.

Potom Němci kterého jsú Čecha se zmocněli, ač byl i jich strany, na to se neptajíc, ihned jej uhlédajíc, vzeli a upálili, ač se jest proto král počal búřiti i Čechové.

A jiných mnozstvie Čechuov tu chvíli ležalo jest u Králové Hradce. A pán z Rozmberka s jinými Němci ležal u Táboru; a tu jest před Táborem poražen, velikú hanbu i škodu vzav.

A když jest král cizozemce z země rozpustil, tehdy jest Žižka na pole vytrhl i táhl po zemi, kláštery pále, mnichy z země hnal, faráře, kněží, kostely páliti kázal, kteříž jsú pod jednú zpuosobú lidu obecniemu podávali.

A Pražané s jinými pány obehnali jsú Vyšehrad, a množstvie rytieřstva bylo na něm. A ti jsú se udatně bránili a hlad jsú veliký jměli, neb nemajíce co jísti, koně jsú jedli. A když jest bylo ráno na Vše svaté, přitáhl jest král k Vyšehradu s velikými vojsky chtě Vyšehrad retovati. Tu jest mnozstvie pánuov českých a moravských z strany královy zbito. A král, vzem velikú škodu na dobrých lidech, poražen jsa, i táhl jest na město. Tehdy jsú Pražanuom z Vyšehradu sstúpili a oni jej obořili.

A Žižka měl dvě neděle bitvu s silnými nepřátely, s Čechy a s Němci. Žižka Boru dobyl a nepřáteluom velikú škodu učiniv, na poli ostal. Potom jest Žižka vpadl do kláštera Zbraslavě, a jeho drábi, otevřevše hrob, i vzeli jsú tělo krále Vácslava i posadili jsú jeho mezi sebú. A když Žižka kázal klášter zapáliti, drábi jsú pryč šli a krále tu nechali. Tehdy rybář jeden, Múcha jménem, ješto král laskav byl na něho, vzal tělo krále i schoval jeho tajně v své vinici a choval jeho málo na tři léta.

A Žižka s Pražany dobyl Říčan. Potom táhl Žižka k Lomninám i dobyl jest Chotěšova a Kladrub a Krasíkova, a tu jest pana Bohuslava Švamberka jal.

Tehdy král uherský táhl jest na Žižku s velikú mocí. A Žižka nechav svého vojska na dvú klášterú, i odjel jest. A Pražané u Nového Hradu ležali a brzo dobyli. A potom válel u Votice s Tábory.

A král uherský obehnal Žižkóv lid na Kladrubích. A sám tu král osobně ležal a nákladně děly dobýval. A Žižka, sebravše se, i táhl jest do Plzenska, aby lid svój na Kladrubiech retoval. A když jest byl Žižka od Kladrub šest mil, tehdy jest král táhl pryč od Kladrub i táhl jest z Čech do Uher.

A Žižka jest Plzeň obehnal, a tu jest škodu vzal na lidech a nedobyl. I táhl jest Žižka k Chomútovu na Květnú neděli šturmem, a tu jest na tři tisíce na miestě lidu zbito a zapáleno. I táhl jest odtud k Berúnu šturmem, a tu jest také drahně zbito a zapáleno. I táhl jest tudy do Prahy. A v tu dobu z hradu sv. Vácslava Pražanuom zstúpili. Pak z Prahy jest s velikú moci k Českému Brodu táhl. A tu Němci se zavřeli. I dobyli jest města šturmem a Němci na kostel utekli. A tu pod nimi kostel zapálili. Tu Němcuov nětco pohořalo a někteří s věže zskákali. A proto zbiti cepami, kteří jsú hlav nezlámali.

Pak jsú se jiná města poddávaly: Kouřim, Nymburk, Kolín, Hora, Čáslav, Chrudim, Litomyšl, Polička, Dvuor. Jaromiře pak dobyli šturmem, neb sú sobě úfali, obranně že jest to město velmi dobré. Tak jsú ta města i jiná k zákonu Božiemu přistúpila.

Potom táhl jest Žižka a obehnal jest Rábí hrad, a tu mu jest druhé oko vystřeleno. I byl jest slep a ledva živ zuostal.

A Pražané hradu Mostu dobývali, míšenský přitáhl i retoval jest Mostu a Pražany jest porazil. A pušky a praky jest pobral a množstvie lidu porazil, ale málo zjímal.

Pak po několiko neděléch korfešti vtrhli do země valně s velikú mocí kniežat, hrabí, biskupuov, i míšenský, a to velmi ukrutní. Kteréhož jsú Čecha dosáhli, každého jsú zabili neb upálili.

I přitáhli jsú před Žateč se vší mocí i leželi dosti blízko od města; v tom leženie třikrát jsú šturmovali, avšak jsú nic nedobyli. A množstvie lidu v těch šturmech zbito. I vzeli korfešti velikú škodu a s hanbú velmi plaše pryč se hnuli ode vší špíže. A množstvie jest stanuov shořalo. I táhli stěží ven z země.

Potom Žižka, zhojiv se a slep jsa na obě oči, i táhl jest do Plzenska. A tu se naň velmi silně Čechové a Němci sebrali. A tu se jest Žižka u Plané bil. A když jest mu již velmi těžko bylo, jel jest brannú rukú několiko mil. A tu se nepřáteluov odbiv, na huoru velmi vysokú vojskem ujel. A tu jest s uobú stranú mnoho zbito. Tu jest pak Žižka s vojskem do Žatče utekl a odtud jest táhl na pikharty i dobyl jest jich na ostrově u Valuov. I kázal jest jě zapáliti.

Tehdy jest král uherský s velikú moci přitáhl do Čech, maje s sebú Turky, Valachy i Ráce, Uhry, Kány, Jassy, Němce i jiné rozličné cizozemce. A Žižka s vojskem přitáhl do Hory. A král zvěděv, že jest Žižka u Hory, táhl jest k Hoře, chtě jej zastihnúti. Tehdy Žižka táhl ven proti králi z Hory, i otočil se jest vozy před Horú. A tu se bili celý den. A když bylo večír, tehdy se jest král položil jedva na dostřelenie od Žižkova vojska. Pak když bylo pět hodin na noc, tehdy Žižka táhl jest na královo vojsko. A tu se jest skrze vojsko probil, neb jest odtud jinudy s vojskem nemohl, a méně než čtvrt mile jest odtáhl, až jest den byl, i kázal se jest vozy otočiti. A když se jest král k bitvě nestrojil, neb ještě více svého vojska čekal, neb jsú již blízko táhli, tehdy Žižka kázal se jest hnúti do Kolína. A odtud "posla" po více lidu, aby se vždy s králem uherským bil.

A král Horu maje, položil se jest blízko od Hory vojskem. A z něho jsú pannám i paniem násilé dělali až do smrti. A tak jest všudy kázal páliti. A když jest lid Žižkuov přitáhl, tehdy jest táhl, chtě se s králem uherským bíti. A když jsú proti sobě ležali, tehdy král, zapáliv Horu třetí hodinu na noc, táhl jest k Brodu Německému před Žižkou. A Žižka po něm. A když bylo za Habrem, tehdy jsú vojska postíhali a bili jsú jě až do Německého Brodu. A množstvie jest ztonulo s koňmi, ješto se s nimi led provaloval, a vozy všecky s velikým sbožím. A na zajtřie Žižka kázal k městu šturmovati celý den. Avšak nemohli dobyti, neb jsú se rytířsky bránili. Ale nazajtřie bez brani dobyli, všecky zbili, jedné pana Záviši Poláka a pana Rarovského a pana Mrtvici, ty tři rytieře u vězenie přijeli. A vrátil se jest Žižka s vojskem zase.

Potom jest táhl Žižka do Plzenska i dobyl jest Žlutic šturmem na Veliku noc. Odtud Kukštýna dobyl. A odtud jest táhl k Tajnu k městu, šturmovali a dobyli jsú jeho. A mnoho statečných lidí zbili u šturmu.

A v tu dobu jedno knieže přijelo jest rytieřsky, maje na čtyři tisíce koní s sebú. I byla jemu Praha poddána. A Žižka jemu říkal "synu" a knieže Žižkovi "otče".

A v té chvíli obehnali jsú Pražané Karlštejn. A knieže obehnal Opočno, a toho jsú nedobyli. A v ty časy sú táboři s velikú mocí do Prahy přitáhli a na Novém Městě se položili. A odtud jsú outok nepřátelský do Starého Města učinili, ani na ně péče neměli. A v tom Staroměští, opatřivše se, i smetali některé z domů a jali jsú jich na několiko set a jiné jsú hanebně z města vyhnali.

A když to knieže nechtělo pod obojí zpuosobú přijímati, tehdy jsú jej Pražané opustili i Žižka. I jel jest knieže zase do Litvy. Potom jest zase přijel, maje za to, že mu též přijde jako prvé, ano nic.

Potom se Pražané svadili s Žižkú. Když pak Žižka přitáhl do Kostelce nad Labí, tehdy Pražané s velikú mocí táhli jsú naň a on, vida velikú moc na se, i táhl jest před nimi a Pražané po něm. A když bylo blízko k Malešovu, tehdy se jest Žižka zase na ně obrátil i bil se jest s nimi, i porazil jest jě. A pro to pobitie mnoho jest vdov a sirotkuov v Praze i jinde zděláno.

A když bylo plné čtyři léta po krále Vácslavově smrti, tehdy Pražané, vidúce, ano se jim zle děje, i želeli sú tepruv krále Vácslavovy smrti a ptali se tepruov s velikú pilnosti, a chtíc dobrý koláč dáti tomu, kto by jej věděl, že bychom jemu chtěli rádi dáti dobrý královský koláč, k tomu pohřeb učiniti slavný. Tehdy jeden rybář Múcha, slyše to, že chtie královi poctivý pohřeb dáti, i pověděl jest, že jej má u vinici. I vzali jsú ho do Prahy i učinili jeho velebnosti královské slavný pohřeb královský a položili jsú jeho na hradě u sv. Vácslava v hrobě s otcem jeho, s ciesařem Karlem, a tu ležie.

Potom jest Žižka přitáhl s vojskem na Špitálské pole. A tu jest s Pražany smieřen. Potom jest táhl do Moravy i dobýval Přibyslavi.

A již jsú táboři Žižku dobře v nenávisti měli, najviece proto, že Žižkovi kněží řádně mše slúžili v ornátě a s pleši a v komži, Božie tělo nosili v monstrancí. Protož sú Žižkovým kněžím řiekali plátenici a Žižka táborským ševci. Neb táborští kněží jediné v sukni bez pleše a druzí s bradami mši slúžili. I v tom jsú sobě rozdílni byli.

Tehdy se jest tu u Přibyslavě Žižkovi vyvrhla hlíza, i umřel jest Žižka, i pochovali jsú jeho v Králové Hradci, a tu ležie.

Tehdy jsú jeho vojskám přezděli sirotci a tak jsú vždy slúli. A Hradecští kázali jsú sobě Žižku namalovati na korúhvi na bílém koni v rytířské zbroji s palcátem v uoděnie, tak jako, živ jsa, jezdil. A když jsú se Hradecští pod tú korúhví bili, nikdy jsú boje neztratili.

Tehdy jsú sobě Hradecšti hauptmany zvolili, kohož se jim zdálo. Ale kněz Prokůpek najvíce jest vládl. Také s táborské moci vyzdvihlo se jest vojsko veliké, a to jest vojsko slúlo polnie. Tiem jest polniem vojskem vládl kněz Prokop Holý. Pak ten jest býval k bitvě na špici v tlustém kabátě.

A ty dvě vojště vždy jsú polem táhly v Čechách i v Moravě i v Rakúsiech i v Uhřiech, v Durynciech, v Macích i v Lužnicské zemi. Také jest široce táhlo vojsko do Rous, do Prus, a leželo jest v Prusiech a v Dansku, a koně v moři brodili. Avšak jsú s velikú cti zase přijeli. Ostatci pak mezi Brodem u Kouřima od Čechuov sú zhynuli.

Žižkův vojenský řád 1423

15. srpna 2008 v 12:27 | husiti
Z milosti a z daru Otce a Pána Boha všemohoucího uvěřivše a přijevše osvícení jisté, stálé, ohlášené a důvodné pravdy a zákona Božího:
Nejprvé, abychom slovu Božímu svobodu dali v kázaní všudy, s žádného místa nevymlouvajíce, a to v svých srdcích míle přijímajíce, skutečně plnili a drželi, potom i jiné k tomu vedli a učili.
Druhé, abychme tělo a krev Pána našeho Ježiše Krista, Boha všemohoucího, všickni přijímali s bázní, s náboženstvím a s poctivostí, staří i mladí, dítky hned po křtu, a potom vždy dítky, žádných osob nevyměňujíce, je k tomu raději nutili a pudili, nejméně v neděli každý tejden .
Třetí, abychme kněžstvo přivedli a uvedli k životu syna Božího, Pána Jezu Krista, a k životu apoštolskému, a nadání jich a zboží svatokupectví rušili a zkazili s pomocí Boží.
Čtvrté, abychme sami na sobě napřed i v sobě hříchy smrtedlné i všední stavovali, rušili a kazili; potom na králích, na knížatech i na páních, na měšťanech, na řemeslnících, na robotěžích i na všech lidech mužského i ženského pohlaví a pokolení, žádných osob nevyměňujíce, starých ani mladých, a vždy s pomocí Pána Boha všemohoucího.

A kdož by těchto kusuov a artikuluov svrchu psaných držeti a jich skutečně vésti i plniti nechtěl, jich pomáhati hájiti a brániti, toho, žádného nevymíně, aniž chcme trpěti na poli mezi sebou i u vojště s Boží pomocí a na hradích, na tvrzech, v městech, v městečkách hrazených i otevřených, ve vsích i ve dvořích, žádného miesta nevyměňujíce ani vymlouvajice, ale nevynímajíce, všecky všudy napomínati, raditi, puditi, honiti k tomu dobrému s pomoci Pána Boha našeho.

A protož hnuti jsouce duchem dobrým, vědúce a rozomějíce, že všecky tohoto světa věci jsou padúci a minulé, ale pravda Pána Jezu Krista, Boha všemohoucího, zůstává na věky:

My, Jan bratr Žižka z Kalichu, Jan Roháč z Dubé, Aleš z Rysmburka a z Vřešťova, Jan z Počtajna na Žampachu, Boček z Kunstatu a odjinud z Jevišovic, Bartoš a Bernart, bratří z Valečova, Bartoš, Jan, Martin, bratři z Vysoké; a my, purkmistři a konšelé i všecky obce města Hradce nad Labem a Čáslavi; my, Beneš z Mokrovús, Jaroslav z Kalichu, Václav Horyna z Honbic, Křišťan z Žernosek, Frencl z Litožnic, Jíra z Řečice, Jan z Studené; a my, purgmistr a konšelé i všecka obec města Jaroměře; my, Zdislav Zeman, Vavřinec Polák z Paňova, Blažek z Kralup, Jakub z Březové, Petřík Královec z Přibramě, Jan z Domažlic, Jan z Tehova, Martin z Borovnice, Havel Orebský; a my, purgmistr a konšelé i všecka obec města Dvora; a my, Chústník z Košova, Ondřej z Studené, Šárka z Slavného, Křiž Setník, Beneš Setník, Mikát Brada Odraný, Aleš z Hostačova, Polévka z Hošťky, Mikuláš Orebský, Veta z Chlumčan, Litobor z Trubče, Linhart z Sleze, Beneš z Horošovic, Jan Baštin, Mařík Velek Šeňk, Jíra Roh, Mikuláš Brada, hejtmané, páni, rytíři, panoše, purgmistři, konšelé i všecky obce panské, rytířské, panošské, městské, žádných nevyměňujíce ani vymlouvajíce;
my všichni svrchupsaní ke všem i všech prosíme, řádně napomínajíce přikazujeme i chcme tomu, aby řádné poslušenstvi bylo; nebo skrze neposlušenství a neřádné vejtržky veliké škody i jsme brávali na bratřích i na statcích a hanbu často od nepřátel Božích a našich trpěli. Již s pomoci Boží a vaší i všech věrných míníce se toho vystříci těmito obyčeji:

Nejprvé, když bychom chtěli vytrhnúti z města kterého, neboli kde se hnouti chtěli z miesta, kdež bychom polem leželi, aby nižádný napřed nejezdil k městu ani šel, aniž se vezl, sobě místa aneb hospody zastávat, ani se kde polem klad bez dopuštění a rozkázaní města jmenovaného od jmenovaných starších hejtmanuov, kteříž na to a k tomu vydáni a jmenováni budou. A jestliže by se kdo jinde položil a vytrhl neboli postavil bez rozkázaní těch staršich, chtěli bychom pomstiti a popraviti nad nim i nad takovým, i k jeho statku i k jeho hrdlu, jakožto k neposlušným, buď kdož buď, kteréhožkoli řádu,žádných osob nevynímajíce.

A když by se chtěli hnouti z toho místa, kdež by polem leželi, s dopuštěním a rozkázáním těch starších jmenovaných aby vytrhli na pole, kdež by místo podobné a hodné bylo k tomu, a tu sebe zčekali, aby se všecko vojsko hnulo z stanoviště.

A žádný aby nezapaloval, buď ani kde jinde pálil, kdybychme táhli nebo leželi, jedno ti, ješto k tomu vydáni a ustaveni budou, to pod velikou pokutou, aby toho žádní jiní nečinili.

Potom, než by se ihned z města hnuli, prvé než by které věci činili a rozkázali, aby se nejprv Pánu Bohu modlili, kleknouc a padnouc před tělem Božím a před tváří Boží, když vytržení bude z vojska anebo z města, aby Pán Buoh všemohoucí ráčil svou pomoc dáti a tu svou při svatou provésti k své svaté chvále a k rozmnožení toho dobrého a věrným k spasení a ku pomoci.

Pak potom lidi aby šikovali nebo zřidili, každou rotu pod své korúhve, heslo aby bylo pověděno, a potom aby se hned i hnuli a tak táhli, která napřed rota bude šikována ten den pod svejmi korúhvemi; a jiní aby se v ně nemísili, ani jim překáželi, ani se kam odtrhali. Jakož komu kde a jakž které roty nebo korúhve šikovány budou, aby tak táhli v svém šiku a pohromadě, jedni k druhejm se nemísejíce, a to opatrně, napřed i nazad i na stranách vojska ostříhajíce i sami sebe, jakož komu kde od starších poručeno bude.

A jestliže by Buoh neuchoval, že by kterou škodu vzeli skrze jich neopatrnosti a zmeškání které neb těch hejtmanův u vojště, neboli na vartách nebo na poli neb v strážech, kdež jim poručeno bude a svěřeno od starších a od obcí, žádných osob nevyměňujíce, mínieť i chtie nad námi hejtmané i všecky obce k nim toho zříti i jim k hrdlóm popraviti, i k statkuom, a pomstiti, bud kníže, pán nebo ktožkolivěk, žádných osob nevyměňujíce, ani vymlouvajíce.

Ale jestliže by kde Pán Buoh dal nepřátely přemoci a poraziti, města, tvrze, hradu dobyti, táhnouce polem nebo polem ležíce, kterých kořistí dobyti: aby ten vzatek a ty kořisti sneseny, svedeny, svezeny a na hromadu skladeny byly, kdež by bylo tomu místo ukázáno a jmenováno od starších, buďto mnoho nebo málo. A k tomu aby byli vydáni a voleni starší ze všech obcí, panských, rytířských, městčích i robotěncuov, aby věrně způsobili ty věci chudým i bohatým, a spravedlivě, jakž na koho sluší, rozdány a rozděleny byly, aby nižádný sám sobě nebral, ani co kdo zachoval. Jestli pak že by co kto vzal neboli zachoval, a to bylo usvědčeno dobrejm, svědomím, k tomu takovému chtěli by popraviti, k jeho hrdlu i k statku, buď kdož buď, žádných osob nevynímajíce, jakožto k zloději Božímu a obecnému, jakož se jest stalo Achanovi pro čepici dcer královských a pro plášť, neboli jinou smrtí, buďto kníže, pán, rytíř nebo panoše, měštěnín, řemeslník nebo sedlák, ižádného nevymlouvajice ani k vosobám hledíce a zříce, s pomoci Boží takovým činiti nad nimi pomstu.

Dále sváruov, křikuov a potrhání aby žádných nebylo u vojště ani mezi námi.

Jestliže by kdo koho bil, ranil, ochromil nebo zabil, buď nad ním pomštěno podlé zákona Božího, jako Pán Buoh dopustí, žádného nevyměňujíce ani k vosobám zříce.

Dále vězte, že kdo by se kolivěk kradl nebo šel nebo jel aneb vezl od nás z vojsky, když bychom polem táhli nebo leželi, bez odpuštění staršich jmenovaných svrchu, a znamení jistého nebude míti, buď kníže, pán, rytíř, panoše, měštěnín, řemeslník nebo robotěž nebo kterýžkolivěk člověk, a byl by popaden, že chtí k jeho hrdlu i k statku popraviti jakožto nad zlodějem nevěrným, jenž se krade od pře Boží a věrných bratří z vojsky, kdež vojsko bude nebo leží.

Také nechcem trpěti mezi sebou nevěrných, neposlušných, lhářuov, zlodějův, kostkářův, loupežnikuov, plundréřuov, opilcuov, lajcí, smilníkuov, cizoložníkuov, smilnic a cizoložnic i všech zjevných hříšníkuov a hříšnic; ty všeckny z sebe chcme puditi a honiti, nad nimi popravovati s pomocí Trojice svaté vedlé zákona Božího.

Míniť také bratr Žižka i jiní páni, hejtmané, rytíři, panoše, měšťané, řemeslníci i robotěži svrchupsaní a jmenovaní, i všecky obce s pomocí Boží a obecní ze všech neřáduov trestati i bíti, trestáním honiti, mrskati, bíti i zabíjeti, stínati, věšeti, topiti, páliti i všemi pomstami mstíti, kteréž pomsty na zlé slušejí vedlé zákona Božího, nižádných osob nevynímajíce ze všech stavuov, mužského i ženského pohlaví.

A tak budeme-li zachovávati, činiti a plniti artikule svrchu psané a spasitedlné, Pán Buoh bude s námi svú svatú milostí a pomocí, neb to přisluši k boji Božímu tak činiti, dobře, křesťansky, v lásce zřízeni, v bázni Boží živu bejti, své žádosti, potřeby i naděje v Pánu Bohu setrvale bez pochybení položiti, čekajíce od něho věčné odplaty.

I prosímeť vás, milé obce, ve všech a ze všech krajin, knížat, pánuov, rytířuov, panoší, měšťanuov, řemeslníkuov, robotěžuov, sedlákuov i lidí všech stavuov a zvláště napřed všech věrných Čechuov, abyšte se k tomu dobrému svolili a nám toho radni a pomocni byli. A my vám zase též držeti, plniti i mstíti chcme, pro milého Pána Boha, pro jeho svaté umučení, pro vysvobození pravdy zákona Božího, svatých a jich zvelebení, ku pomoci věrným církvi svaté a zvláště jazyka českého i slovenského, i všeho křesťanství, ku pozdvižení věrným a ku potupě neústupným a zjevným kacířuom a pokrytým i zloškvrníkům, aby to Pán Buoh všemohoucí nám i vám ráčil svou pomoc dáti a svítěziti nad nepřátely svými i našimi, a za nás i s vámi bojovati svou mocí a neodlučovati nás své svaté milosti. Amen.

Budiž Pán Buoh s námi i s vámi, v nichž jste, a kdež se líbí Trojici svaté! A toho pro lepší svědomí a potvrzení a jistotu s větší pilností vedlé duchovenství nad bidný rozum světa tohoto, my svrchupsaní s dobrým rozmyslem vědomě, dobrou volí k tomuto zápisu a listu svolujeme, a svolujeme jej skutečně držeti a zachovati i ostříhati s pomocí nestvořené a na věky požehnané Trojice svaté. Amen.

Tak Pán Buoh dej !
 
 

Reklama