Petr Jákl chystá velkofilm Jan Žižka. Má jít o nejdražší film v historii české kinematografie

10. října 2017 v 9:36 | Týden.cz/ČTK/Zdeněk HJ |  Jan Žižka

Petr Jákl chystá velkofilm Jan Žižka. Má jít o nejdražší film v historii české kinematografie

Režisér, producent a scenárista Petr Jákl připravuje velkofilm Jan Žižka, který údajně bude nejdražším projektem v historii české kinematografie. Autor hororu Ghoul a thrilleru Kajínek začne natáčet počátkem roku 2017 v České republice s mezinárodním obsazením.
Rozpočet připravovaného velkofilmu Petra Jákla o Janu Žižkovi se bude pohybovat ve stovkách milionů korun. K dosud nejnákladnějším snímkům ve střední Evropě patří koprodukční snímek Juraje Jakubiska Bathory, který měl rozpočet zhruba 328 milionů korun. V kinech ho zhlédlo 912 tisíc diváků.

Na snímku se podílí filmová agentura William Morris Endeavor, která zastupuje úspěšné hollywoodské projekty, jako jsou Vlk z Wall Street, Hanební pancharti, Kill Bill, Batman a další. Tato agentura zastupuje režiséry Quentina Tarantina, Ridleyho Scotta nebo Stevena Spielberga.
"Film o Janu Žižkovi, který je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět, a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie. To by mělo přilákat takzvané filmové turisty, ale i ty běžné, kteří ve filmu uvidí hrady a přírodu, za kterou stojí vycestovat," uvedl Jákl. Pro svůj film momentálně hledá stovky dospělých bojovníků a bojovnic včetně dětských bojovníků s prakem - práčat.
Budete točit na hradech, ale kde vezmete dobové zbraně?

Plno zbraní pro hlavní hrdiny budeme vyrábět a použijeme i ty, které už někde hrály. Ale moc toho není. Z Vávrova filmu, který natočil před 60 lety, se toho v barrandovském fundu zachovalo hrozně málo.
Vy jste se tam byl už podívat?

Ano, prošli jsme si to a našli nějaké obleky i zbraně. Kostýmy byly ušity z kvalitních nových látek a za ta léta chytily patinu, což bereme jako výhodu. Vezmeme si je jako doplňky. Když to člověk sestaví jinak, než to použito původně, tak to může být super.
No, hlavně aby se to líbilo historikům. Spolupracujete s nějakým?

Jaroslav Čechura, jeden z našich nejuznávanějších historiků, se mnou prochází scénář a dává mi informace o tom, jak co bylo a nebylo, co můžeme či nemůžeme použít. Takže historicky správné to bude, jen ten příběh Jana Žižky, takové to jeho pocitové, bude filmová fikce.
O čem váš scénář vypráví, jak bude vypadat příběh o Žižkovi ve vašem podání?

Kdybych to měl říct jednoduše, tak je to příběh člověka, který jde za něčím, čemu věří a čemu je ochoten přinést oběť. Jde o část jeho života z doby, kdy byl ještě mladý. Pro mě je ten film také o tom, jak se Žižka stane vojevůdcem, který nikdy nebyl poražen. Protože to se člověku nestane ze dne na den. To je díky zkušenostem, které nasbíral za života předtím.
Proč se Jákl rozhodl svůj další film věnovat právě Žižkovi? "Jan Žižka je jedním ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců všech dob, je zajímavý pro celý svět a má tak možnost oslovit masy i propagovat krásy naší země a historie," říká režisér.....a to samé tvrdí celé roky proti všem Husitská jízda!!!
Nastal čas povstat proti zdejší politické špíně !!! Nastal konec dohenestace Husitství, jejího odkazu a velkých našich vojevůdců jako byl i náš legendární neporažený hejtman Jan Žižka z Trocnova !! Musíme doufat, že se film povede a nebude moc nakažen Holywoodským plastovým Béčk-ovým trapným velikášstvím.
Musíme všichni doufat v úspěch a přejeme celému týmu kolem Petra Jákla hodně štěstí!!!
Jen malá připomínka pro režiséra Petra Jákla,.....aby divákům utkvěl v hlavě tento film a především bitevní scény, tak je potřeba důkladně podrobně věnovat několik sekvencí filmu detailním záběrům na devastující údery cepů a seky narovnaných kos, které právě dělají husity husity! Právě tyto dvě zemědělské zbraně jsou hlavním rozpoznávací dominantou bitev oproti běžným univerzálním středověkým bitvám (krom tedy vozové hradby a tarasnicím), které se běžně točí a které jsou počítačově fádní, nudné, neosobní bez napětí!!!Věnovat některé záběry detailní vřavě cepů s kosama udělá z filmu něco jiného!Věřte tomu, že ano!!!Možná se Husitská jízda zůčastní natáčení některých scén,....máme skladem jeden husitský placní vůz v Obědovicích. Držíme palce husitům!

Jízdě zdar!!
Za HJ-HR
Zdeněk
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama