Červenec 2011

AKCE !! Bombardér B-24

7. července 2011 v 8:56 | Zdenek |  Husitství
Dne 5.července se koná akce BOMBARDÉR B-24.Sraz v 10hod na náměstí Jana Huse v Českém Brodě u pomníku husitského vojevůdce Prokopa Holého.Pojede se k Nepomuku k památníku amerických letců USAAF sestřelených v roce 1944 nad obcí Prádlo-Dubeč.Kdo chce a má čas a náladu, může se k nám přidat.Pro info je tady popis této události osudu tohoto sestřeleného bombardéru B-24J:

Na letoun, který se vracel z náletu v Německu na továrnu kuličkových ložisek v Řezně zaútočil německý Messerschmitt Me 110. Jeden zásah poškodil kulometnou věž, začaly hořet motory, další zásah byl přímo do pilotního prostoru. Došlo k explozi. Posádka kromě jediného muže - pravého bočního střelce seržanta Raymonda A. Nouryho - zahynula. Ještě za letu se Liberátoru utrhlo pravé křídlo, které dopadlo do prostoru Bukové hory, a trup s levým křídlem a s deseti muži na palubě vyhloubil u hájovny na Dubči velký kráter. Podle očitých svědků docházelo k výbuchům zbylé munice a byl cítit zápach z ohořelých těl pilotů. Oheň dokonal dílo zkázy. Kusy roztrhaných lidských těl visely i na stromech kolem kráteru.
Místo bylo již hodinu po události hlídáno nemeckými vojáky a prohledáno gestapem. Několik dní nato byly ostatky posádky pochovány na hřbitově v Prádle. Po válce byly ostatky všech deseti vojáku exhumovány a odvezeny do Prahy na americké velvyslanectví.
Dodnes jsou na místě neštěstí pozůstatky kovových předmětů z letadla B-24.

R. A. Noury měl neuvěřitelné štěstí: výbuch ve vzduchu ho vyhodil z letadla a on se probral na padáku (možná ale až na zemi), který zřejmě otevřela tlaková vlna, nebo zachytil o nějaký ostrý předmět, který padák otevřel, asi ve výšce 1 600 metrů. Jak sám letec uvádí, měl ještě při dopadu na nějakou šikmou zasněženou stráň zajištěn padák (tedy šňůrku odjišťující padák). Dopadl u lesa nad Chocenicemi s poraněnou nohou. Odtud byl převezen na saních do Chocenic, kde ho chtěli místní ukrýt. Bohužel Němci vyhlásili okamžitě velké pátrání a Nouryho pak odvezli do Blovic (nejdříve na ošetření a pak k výslechu). Válku přežil v jednom ze zajateckých táborů pro spojenecké letce v Německu.
V roce 2004 vyšla pěkná kniha, která mapuje sestřelení amerických bombardérů u Horšovského Týna, Dubče a Lhenic v únoru 1944.
Kniha se jmenuje OPRACE ARGUMENT, autorů K. Fouda, J. Koloucha, V. Krátkého a J. Vladaře.(vřele doporučujeme).
Trosky vykopaného letounu, dokumenty a fotografie jsou nyní k videní na stálé výstavě v Nepomuckém muzeu.


Americký státní příslušník Raymond A. Noury, nar. 1924 v New York City je jediný, který přežil sestřel tohoto bombardéru B-24J Liberator.